۱۳۸۸/۰۹/۲۱

دمکراسی و احمد شاملو
با ترس یا با ریش گرو گذاشتن
دموکراسی دس نمیاد
نه امروز نه امسال
نه هیچ وخت ِ خدا.
منم مث هر بابای دیگه
حق دارم
   که وایسم
رو دوتّا پاهام و
صاحاب یه تیکه زمین باشم.
دیگه ذله شده‌م از شنیدن این حرف
که: «ــ هر چیزی باید جریانشو طی کنه
    فردام روز خداس!»
من نمی‌دونم بعد از مرگ
آزادی به چه دردم می‌خوره،
من نمی‌تونم شیکم ِ امروزَمو
با نون ِ فردا پُر کنم.
آزادی
بذر پُر برکتیه
که احتیاج
کاشته‌تش.
خب منم این جا زنده‌گی می‌کنم نه
منم محتاج آزادیم
عینه و مث شما.

احمد شاملو با شعرها و گفته های خودش احساس رو در وجود آدمی بیدار می کنه ، زمانی که وجودت سنگینی خاصی احساس می کند و هیچ حرفی پریشان حالی و دل گرفتگی تو را درمان نمی کند شعرهایش با تمام احساس آرامش را به وجود انسان باز می گرداند ، بسیاری از مواقع مثل الان ، وجودم که در هوای گرفته ای پژمرده می شود احساس نیاز می کند به یار و همدمی که من آن را در شعرها و صدای زنده یاد احمد شاملود می یابم . 21 آذر زاد روز احمد شاملو را گرامی می داریم

احمد شاملو در یک سخنرانی می‌گوید: «این توده حافظه‌ی تاریخی ندارد، حافظه‌ی دسته‌جمعی ندارد.» در مصاحبه‌ای بیان می‌کند: «جوانی‏ ما سراسر با دغدغه‏ی آزادی‏ گذشت. امروز هم نسل جوان ما با همين دغدغه‏ می‏زيید و آن را در هر جا که مجال پيدا کند به ‏زبان می‏آورد. اما اين ‏نسل پوياتر و پربارتر است. سال‏های جوانی‏ ما در رؤيای ‏مبارزه به ‏سر آمد اما اين ‏نسل، راست در ميدان مبارزه به‏ جهان ‏آمده. تفاوت در اين ‏است» روزهایی که پرشتاب بر ما می‌گذرند، شاید در خود نویدی را پنهان کرده‌باشند، نوید این‌که ما حافظه‌ی از دست رفته‌ای را باز می‌یابیم. به عبارتی دیگر، نسل جوان ما، حافظه‌ی از دست رفته‌ی تاریخ ما را احضار می‌کند. نام‌هایی را که باید می‌دانستیم و ندانستیم.

احمد شاملو (زاده ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ در تهران؛ ۱۲ دسامبر ۱۹۲۵، در خانهٔ شمارهٔ ۱۳۴ خیابان صفی‌علیشاه - درگذشته ۲ مرداد ۱۳۷۹؛ ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۰ فردیس کرج) شاعر، نویسنده، فرهنگ‌نویس، ادیب، مترجم ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. آرامگاه او در امامزاده طاهر کرج واقع است. تخلص او در شعر الف. بامداد بود.
شهرت اصلی شاملو به خاطر شعرهای اوست که شامل اشعار نو و برخی قالب‌های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه‌های عامیانه‌است. شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو (که بعدها شعر نیمایی هم نامیده شد) روی آورد،اما برای اولین بار درشعر «تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به‌صورت پیشرو سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به شعر سپید یا شعر منثور یا شعر شاملویی یاد کرده‌اند. بعضی از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می‌دانند.منبع نوشت :
 • شعر دمکراسی از لنگستون هیوز نامی‌ترین شاعر سیاهپوست آمریکایی‌ست و با ترجمه زنده یاد احمد شاملود .

پی نوشت : 

دلنوشت : 


من ضد انقلابم و عکس خمینی را پاره کردم

مشکل اصلی جامعه کنونی و جنبش درونی آن شفاف نبودن خواسته ها و مطالبات هست . باید به اشخاصی که خود را به هر نحوی گول می زنند و فکر میکنند خمینی برای ایران و مردم کاری کرده است و قابل احترام است گفت که مگر خمینی دستور قتل مردم را نداده است ؟ مگر قوانین جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه از جانب او نبوده است ؟ تاریخ سی ساله انقلاب خمینی را مطالعه کنیم اگر بجز قتل ، کشتار ، اعدام ، شکنجه و غارت چیز دیگری در عمل این نظام و انقلاب دیدیم حق داریم که از ین شخص دفاع کنیم ولی واقعیت مسئله ای دیگریست که دوست نداریم آن را ببینیم


خوب ما به آقای میر حسین موسوی که جزی از نظام جمهوری اسلامی ایران هست حق می دهیم که از خمینی دفاع کند و از پاره شدن عکس آقای خودش ناراحت شود ولی ما مخالف نظام هستیم نظامی که در زندان ها به دختران و پسران تجاوز می کند ، نظامی که مردم را به گلوله می بندد و همه را به قصد کشت می زند و این اتفاق امسال که نه بلکه در طول این سی سال اتفاق افتاده است .

بنده بعنوان یک ضد انقلاب جمهوری اسلامی ایران و بعنوان یک شخص که بدنبال آزادی و آبادی ایران هست می گویم که مخالف خمینی و خامنه ای و تفکرات و قوانین آنها هستم و بارها عکس آنها را پاره کردم و خواهم کرد و در جواب کسانی که می گویند این یک حرکت مشکوک و ضد انقلابی هست باید بگوییم که خودتان را گول نزنید این حرکت ضد انقلابی هست ولی مشکوک نیست ، به این خاطر مشکوک نیست که مردم از خمینی و انقلابی که برای این سرزمین آورده دل خوشی ندارند و این قضیه نیازی به دفاع و واکنش ندارد .

پیام اصلی پاره شدن عکس خمینی و خامنه ای این هست که مردم ، جمهوری اسلامی ایران ، انقلاب خمینی و ولایت خامنه ای را نمی خواهند و به دنبال جامعه ای آزاد و آباد هستند .

۱۳۸۸/۰۹/۱۹

مقام معظم برتری زنده ماندی و مقام دیکتاتور سال را گرفتی !مقام معظم برتری که یک مقام جهانی هم کسب کردی با اجاره چهار کلام حرف حساب با تو دارم ، کمتر کسی  به آرزویش می رسد ولی مقام معظم شما رسیدید ، عده ای در مقابلت سر خم کردند و دستانتان را بوسیدند و شما حکم خدایی بر آنها پیدا کردی ! هر چه گفتی بی چون و چرا و با چشمانی بسته آن را اجرا کردند ؛ اصلا چطور هست خودمانی حرف بزنیم مقام جان ! چقدر دعا ونظر و نیاز کردی چه تعداد از انسان ها را خون ریختی  تا دیکتاتور سال شوی !؟مقام جان نداها را به گلوله ها سپردی ، تجاوزدر زندان ها را حلال کردی و دستور قتل مردم را دادی ، شکنجه ها دادی و اعترافات گرفتی ، سرزمینی را به جهنم تبدیل کردی و توانستی به آرزویت برسی . مقام جان در این خاک تو اولین کسی هستی که با گرفتن یک مقام جهانی یک بازنده بزرگ هستی ! مقام جان با وجود این دانشجویان مبارز ، شیرزنان و مردم مقاوم ، مقامت برای همیشه در تاریخ ثبت خواهد شد .

امان از دستت ای مقام معظم برتری
مقام از دستت ای امان معظم ، که مقام از تو بر آید از دستت
فغان از تو بر آید ای مقام ، که امان تو می دهی
نمی دانم مربوط به کدوم موسیقی مقامی هستی
چه کس تو را ساخته کیان نواخته اند
خود من مربوط به کدام موسیقم ، که مقامی نیست آن
که مقامی نیست مرا ، در کوی قائم مقامان جهان
ای بر هم رساننده دو خط حتی موازی
که هیچ کس را چون تو خداوند  نکرده است نزدیکی
گویند حکایت به این جا رسید که فرزندانش سوارخ سنبه های تمام راز آلودگیش را عیان کرده اند
امان از دستشان
گویند بریده است و از همه بریده، صد و بیست و چهار هزار زن خویش را طلاق داده که عشق پیریش تو بودی و آن جیر پماران
امان از دستت
گویند فرزندانش همه تباه شده اند و خلاف میکنند و تو را برگزیده است برای روزهای پیریش
برای روزهای پیریت تا در آغوش هم به حال دشمن گریه کنید
چه رازآمیزترینی است نزدیکی های او با تو و عشق انسانی تو به توهم یک همسر، چه رازآمیز!
تو کدبانوترین زن خداوندی آن چنان که برایت محمد را نیز حتی طلاق داد
و آن فرزندان که از شکم تو زاده اند همه ماده اند مادگانی چون من، سهم ارث ما نیم است و باید چون تو خانه دار شویم
به امید آنکه خداوند شبی از شبها به بالین تک تکمان بغلتد
خود من از آن دخترانم، از آن مادگان بی مقام که بی مربوط هستم به هر نوع موسیق چون تو ای مادرم
سرورم
مقام معظم سروری
نمیدانم کدام ژن در من نفوذ کرد که شوهرت یا توهمش هیچگاه به بسترم نیامد
من عاشق فرزندان خلافکار تباه شده بودم از همان زمان خودم نیز
آخر شوهرت مرا باکره گذاشت، دیدی؟
که چیزی از این غمینتر نیست، چیزی غمینتر از بی پناهی پیوند معصومانه ی تو و شوهر پیرت
و چیزی غمینتر از خوشبختی ناب آنان که نامشان را دشمن تر از حتی نام من به یاد داری
و لذتی شهوانیست در تلفظت از آن عیان
دشمن حتی نیم نگاهی هم به من و تو نمی اندازد
و چیزی غمینتر از این هم حتی و چیزی غمینتر از آهنگ آمرف تو ای مقام!
ای معظم!
ای رهبری!

ترانه : گلادیاتورها
آلبوم : اوی ( آخ )
خواننده : محسن نامجو 

مطالب مرتبط : آیت الله خامنه ای به عنوان «دیکتاتور سال» برگزیده شد - دانشگاه اسلو، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را به عنوان «دیکتاتور سال» برگزید. به گفته یکی از استادان دانشگاه اسلو «این جایزه شکل گرفت تا به جهان یادآوری کند میلیون ها انسان از نسل کشی و شکنجه جاری در جهنمی که زندگی می کنند به شکل روزانه عذاب می کشند.»

۱۳۸۸/۰۹/۱۷

تصاویر منتشره از مجید توکلی ساختگی هست


جایگاه خبرگزاری فارس و ایرنا را اگر بخواهیم در حکومت فاسد جمهوری اسلامی تعیین کنیم حکم آنها جاکشی برای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران هست ، که به راستی در این سمت به خوبی ایفای نقش می کنند و اگر نیاز باشد از محارم خود نیز در این راه استفاده خواهند کرد .

تصاویر مجید توکلی از طرف این خبرگزاری های در شرایطی منتشر شد که خبر یک روز زودتر از تصاویر منتشر شده بود و برای اثبات خبر منتشر شده از این خبرگزاری ها نیاز به تصاویری بود تا آن را ثابت کند . همه خبرگزاری های همانند فارس و ایرنا را می شناسند که اگر تصویری از اول وجود داشت آن را همان روز دانشجو منتشر می کردند .

مسئله مهم تصاویر منتشر شده از سخنرانی مجید توکلی در دانشگاه پلی تکنیک هست که کاپشنی که او به تن دارد رنگ آبی تیره است و کاپشنی که در تصاویر منتشر شده از خبرگزاری ها به تن دارد شکلاتی کم رنگ هست ، پیراهنی که او در هنگام سخنرانی به تن دارد دکمه دار است و در تصاویر منتشر شده پیراهن او دکمه ای ندارد !واقعا نمی توان وقاحت این خبرگزاری ها را توصیف کرد ولی آنچه که از این خبرگزاری ها بعید است آن هم هیچ است .

مطالب مرتبط :

پی نوشت : انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر: تمامی دانشجویان دربند استبداد، افتخار جنبش دانشجویی هستند چه با لباس زنانه چه با لباس مردانه

 و عشق را
کنار تیرک راه بند
تازیانه می زنند
آنک قصابان اند
بر گذرگاه ها مستقر
با کنده و ساتوری خون آلود
 روزگار غریبی است نازنین


پی نوشت دو : دیگر نوشت ها


پی نوشت سه : سخنرانی مجید توکلی 16 آذر 88 در دانشگاه پلی تکنیک - امیر کبیر

امروز 16 آذر هست روز ماست ، روز دانشجو ، تاریخی ترین روز ایستادگی دانشجویان در برابر استبداد ، روز آزادی خواهی و استبداد ستیزی یک ملت هست ، امروز روزی هست که آمدیم در کنار همدیگر جمع شویم و علیه استبداد بایستم و تمام فریادمون رو بر سر استبداد بزنیم
ما استبداد را دیگر نمی پذیریم ، اولین کاری که باید انجام دهیم و وظیفه ماست به پاس 5 شش ماه همت مردم ما در خیابان ها ، این همه سرکوب ، این همه شکنجه و تجاوز در زندان ها و همه این مسائل ، ابتدا وظیفه خودمون می دونیم کنار درهای خروجی دانشگاه بریم و یک بار دیگه اتحادمون رو ، همراهیمون رو و همبستگیمون رو ...  پی نوشت چهار : موج حمایت از مجید توکلی، دانشجوی منتقد رهبر پس از دستگیری در 16 آذر - در پی دستگیری مجید توکلی در روز 16 آذر، موج حمایت از این دانشجوی شجاع وبلاگ ها و سایت های دانشجویی را فرا گرفته است. به گزارش خبرنگار موج سبز آزادی، مجید توکلی در سخنان شجاعانه ای در جمع دانشجویان در 16 آذر مستقیما آیت الله خامنه ای را مخاطب قرار داده و گفته بود :"امروز اینجاییم تا اعتراض مان را بر سر همه مستبدان و مستکبران جامعه و در راس آن ها آقای خامنه ای فریاد بزنیم.". این سخنان که با استقبال دانشجویان مواجه شده بود، توسط کودتاچیان تحمل نشد و به فاصله کوتاهی پس از آن نیروهای لباس شخصی وی را دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال دادند. این در حالی است که پیش از این آیت الله خامنه ای در دیدار با دانشجویان نخبه در برابر سخنان دانشجویی که به "عدم امکان انتقاد از رهبری" معترض بود گفته بود که انتقاد از وی در جامعه آزاد است و در حال حاضر بسیاری انتقادات از وی آزادانه مطرح می شود.

  پی نوشت پنج :  گواهی اشتغال به تحصیل مجید توکلی، پاسخی به دروغپردازی فارس و ایرنا - پس از آنکه ماموران حکومتی در روز 16 آذر مجید توکلی را به هنگام خروج از دانشگاه بازداشت کردند، خبرگزاری های فارس وابسته به سپاه پاسداران و ایرنا خبرگزاری دولت ضمن انتشار تصاویری از مجید توکلی با پوشش مقعنه و چادر در خبرهایی هماهنگ سعی کردند بر علیه وی مطالبی را منتشر کنند. به گزارش خبرنامه امیرکبیر از جمله دروغپردازی هایی که فارس و ایرنا در خبرهای خود مدعی شده بودند، وضعیت تحصیلی مجید توکلی بود. تریبون های حلقه ای دیکتاتوری ایران مدعی شده بودند که مجید توکلی از دانشگاه اخراج شده است.
  پی نوشت شش : اثبات ساختگی بودن عکس منتشر شده از مجید توکلی  - اگر به دست در این عکس دقت کنید میبینید که انگشت شصت اصلا معلوم نیست در صورتیکه در این حالت ایستادن انگشت شصت باید رو به بالا باشد . علاوه بر این قسمتی از آستین که خالی هست به جای اینکه در پایین دست آویزان باشه در بالاست. اینطور به نظر میاید که تصویر دست از جایی دیگه بریده و چرخانده شده و سپس به عکس اضافه شده است . لینک عکس در خبرگزاری فارس - لینک عکس در خبرگزاری ایرنا - با سپاس از یک دوست در بالاترین

  ۱۳۸۸/۰۹/۱۰

  برای مقابله با ایدز چشمهایت را باز کن !

  ایدز یکی از بیماریهای هست که در بسیاری از جوامع بخاطر مشکلات اجتماعی ، فرهنگی و حکومتی نادیده گرفته میشه از جمله ایران که بخاطر بسیاری از فرهنگ های اشتباه اطلاع رسانی در این مورد و چگونگی مقابله با آن صورت نمی گیره و بسیاری از اشخاصی که در این جامعه زندگی می کنند نا آگاه از این بیماری خاص قربانی آن میشوند .

  اصولا زنان و دختران از اصلی ترین قربانیان این بحران جهانی هستند ، در بسیاری از مواقع روسپیان به دلیل خود بینی و بی احتیاطی مردان دچار این بیماری می شوند چرا که مردان دوست دارند در هنگام برقراری ارتباط جنسی از وسیله های محافظ استفاده نکنند و این خطر مبتلا شدن روسپیان را افزایش می دهد .

  کودکان نیز بی گناه ترین و مظلوم ترین قربانیان این بحران هستند که بی آنکه خود بخواهند از مادرخویش این بیماری را به ارث می برند و در طول زندگی خود رنج های بسیاری را متحمل می شوند .

  به امید اینکه تابوهای که باعث عدم آگاهی مردم در این مورد می شوند شکسته شوند و مردم منع های اخلاقی و فرهنگی را که باعث گسترش این بیماری هستند کنار بگذارند تا بتوان دنیایی شاد و بدون بحران را ساخت .


  ایدز سرنام عبارت (به انگلیسی: AIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است  که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است.
  در سال ۱۹۸۱ هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری کاپوسی سارکوما یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان همجنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریباً هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز نامیدند.
  از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین برای بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی ایدز معین شده‌است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می‌شود.
  ایدز پدیده‌ای پزشکی-بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده‌ است. در سال ۱۹۹۶‌ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد. همچنین در سند استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۲) این کشور خود را متعهد به هدایت جهان برای کاهش تلفات هولناک اچ.آی.وی/ایدز دانسته است. بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلاء مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه‌ است. ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر است که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید.  لینک های مرتبط : 

  World AIDS Day link :